Wystawa w hołdzie Władysławowi Reymontowi

Dnia 6 października o godz. 10 w Bibliotece GCK w Św. Katarzynie miał miejsce wernisaż wystawy pt. "O krawcu, który został noblistą". Uczniowie kl. I - III gimnazjum oddziału zamiejscowego pod opieką nauczycieli p. B. Kucharskiej, p. D. Bronowickiej i p. M. Kurpios obejrzeli wystawę zorganizowaną z okazji 90-lecia otrzymania nagrody Nobla przez Władysława Reymonta, którą otrzymał za swoją czterotomową powieść pt. "Chłopi".

W ramach projektu edukacyjnego "Biblioteka szkolna moim azylem" liczne grono uczniów z gimnazjum w Siechnicach i oddziału w Św. Katarzynie spotkało się tego samego dnia ok. godziny 14 wraz z opiekunami, a zarazem koordynatorami projektu: p. B. Solarek, p. A. Suty, p. A. Tawkin i p. M. Kurpios, aby obejrzeć wystawę o Władysławie Reymoncie. Zadaniem uczniów gimnazjum w Św. Katarzynie było zebranie informacji oraz zaprezentowanie biografii i twórczości pisarza. W trakcie prezentacji nauczyciele chętnie służyli pomocą oraz wiedzą. Najpierw Weronika Piechaczyk oprowadziła resztę osób czytając poszczególne wiadomości i ciekawostki o Rejmoncie oraz Zuzanna Boryczko pokazała swój rysunek ołówkiem Władysława Reymonta, a następnie mogliśmy chwilę porozmawiać (na temat oczywiście - podzielić się swoimi wrażeniami, opinią) i zadawać nurtujące nas pytania. Następne wspólne spotkanie jest planowane w gimnazjum na wystawie szkiców ołówkiem i portretów malowanych technika temperową poświęconej Władysławowi Reymontowi oraz jego dziełu autorstwa Zuzanny Boryczki z klasy IF. Będziemy prezentować również gazetkę ścienną złożona z obrazów czołowych malarzy tworzących w okresie, gdy Rejmontowskie Lipce nabierały realnego kształtu na kartach powieści. Na ekspozycję składają się obrazy wsi i jej przyrody opartej na Rejmontowskim podziale dzieła na cztery pory roku. Wszystkich zainteresowanych już wkrótce zapraszamy do obejrzenia naszej wystawy w szkole.

Paulina Żelezik i Weronika Piechaczyk z kl. IIF