Listopad 2023

Na początku miesiąca listopada świetliczaki wspominały tych , którzy odeszli. Rozmawiały na temat poszanowania miejsc pamięci, tradycji palenia zniczy. Przypomniały o właściwym zachowaniu się w miejscach wiecznego spoczynku. Zapoznały się z historią odzyskania niepodległości przez Polskę. Starały się zrozumieć ważność tego święta i konieczność jego obchodów. Przypominały znaczenie symboli narodowych. Rozwiązywały krzyżówki,rebusy, zagadki powiązane tematycznie ze świętem naszej Ojczyzny.

Wyjaśniały trudne pojęcia: godność, tolerancja, uprzedzenie, stereotyp. Czytały bajki terapeutyczne rozwijające postawę tolerancji, uczące szacunku i akceptacji innych. Rozmawiały na temat podobieństw i różnic wynikających z pochodzenia, koloru skóry, wyznania, poglądów, inwalidztwa itp.

Dyskutowały na temat kultury osobistej w szkole i poza nią. Omawiały wybrane sytuacje z życia codziennego i związane z nimi zachowania. Przypomniały o zwrotach grzecznościowych, zasadzie uprzejmości i życzliwości wobec innych. Zwróciły szczególną uwagę na prawidłowe odnoszenie się uczniów do siebie, pracowników szkoły i osób starszych.