Wymiana polsko-niemiecka

W dniach 02-06 czerwca 2013 r. w naszej szkole gościło siedmioro uczniów i jeden nauczyciel ze szkoły w Rabenau w Niemczech. Mieszkali oni u rodzin naszych uczniów i nauczycieli. Koordynatorem projektu był nauczyciel języka angielskiego p. Ryszard Mrowiec przy współpracy z nauczycielami języka niemieckiego - p. Joanną Borecką - Papiorek, p. Moniką Marcun i p. Norbertem Kulpińskim.

Uczniowie biorący udział w wymianie:

• Białas Monika
  • Kolanko Marta
  • Matysiak Bartek
  • Sulak Zofia
  • Szczygieł Marta
  • Wąsik Martyna
  • Wojtasik Kamila

Główny temat wymiany brzmiał 'Rozwój kompetencji językowych uczniów z uwzględnieniem orientacji zawodowej'. W ramach projektu uczestnicy porozumiewali się głównie w języku angielskim oraz w języku niemieckim.

W dniu 3 czerwca odbyła się wycieczka do Świdnicy gdzie zwiedzaliśmy Kościół Pokoju, następnie udaliśmy się do Zamku Grodno, a na koniec mieliśmy okazję zwiedzić sztolnie w Walimiu.

W dniu 4 czerwca zwiedzaliśmy Elektrociepłownię w Siechnicach oraz firmę Interflora. Były to bardzo udane punkty programu głównie ze względu na temat wymiany, gdyż uczniowie z Niemiec mogli zobaczyć jak pracują polskie zakłady i jakie są perspektywy pracy w naszym regionie. Po południu uczestnicy zwiedzili Wrocław.

W dniu 5 czerwca obydwie grupy uczestniczyły w zajęciach sportowych, w czasie których odbyły się mecze w siatkówkę, koszykówkę i piłkę nożną. Wszyscy dobrze się bawili i nikt nie zwracał uwagi na wynik, tylko na wspólną integrację. Tego samego dnia uczestnicy wymiany z Polski przygotowali prezentację multimedialną w języku angielskim o naszej gminie, a następnie uczniowie gimnazjum przygotowali spektakl w języku angielskim 'Harry Potter our story' pod opieką nauczycielki języka angielskiego p. Dorot Kossobudzkiej. Po południu uczniowie mieli okazję integrować się przy wspólnym grillu i w czasie dyskoteki.

W ostatnim dniu wymiany nastąpiło podsumowanie projektu, w czasie którego obie grupy wymieniły się spostrzeżeniami na temat wymiany, na temat tego co im się najbardziej podobało oraz o tym co moglibyśmy ulepszyć w nadchodzących spotkaniach. W południe grupa polska odwiozła grupę niemiecką na dworzec główny we Wrocławiu, gdzie nastąpiło bardzo szczere i spontaniczne pożegnanie.

Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wymiany. Zdobyli wiele nowych doświadczeń i umiejętności, nawiązali nowe kontakty i wzbogacili swój warsztat porozumiewania się w językach obcych.