VI Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”

„Wiekopomne zasługi bohaterskich żołnierzy: piłsudczyków i hallerczyków w dziele przywracania wolności Rzeczypospolitej…”

Z okazji 100. rocz­nicy od­zy­ska­nia nie­pod­le­gło­ści Polski łą­czyliśmy po­zna­wa­nie na­szej hi­sto­rii ze sprawdzeniem zna­jo­mo­ści or­to­gra­fii oj­czy­stego ję­zyka. W VI Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii”, które odbyło się w naszej szkole 9 października 2018 roku o godzinie 13.00, wzięło udział 35 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych.

W tym samym czasie te same nie najłatwiejsze teksty pisali inni uczniowie z 1600 polskich szkół. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy na temat poprawnej polszczyzny oraz wiedzy z zakresu kultury i historii narodowej, a także doskonalenie umiejętności poprawnej pisowni polskiej, z uwzględnieniem nazw własnych związanych z historią odzyskiwania niepodległości przez Polskę (1914/1918 -1989). Wspólne wczytywanie się w teksty poświęcone bohaterom i wydarzeniom historycznym stało się okazją do refleksji nad językiem polskim.

W tych ortograficznych zmaganiach najlepsze wyniki uzyskali w klasach młodszych:

• Bartosz Stanek, 5c
  • Dominik Głębocki, 5c
  • Wiktoria Kargol, 5a

a w klasach starszych:

• Michał Czyżkowski, 8a
  • Natalia Tkaczuk, 3d
  • Aleksandra Offman, 3a
  • Wojciech Haładewicz, 3a

Prace tych uczniów zostaną przekazane do Dolnośląskiej Komisji Konkursowej, która kwalifikuje uczestników do etapu wojewódzkiego. Niestety, bardzo wysoki wynik w etapie szkolnym nie gwarantuje udziału w wojewódzkim, bo uzależniony jest od wyników wszystkich piszących w danej kategorii wiekowej. Organizatorem kon­kursu jest Fundacja „Zawsze warto” i Stowarzyszenie Polonistów, a na Dolnym Ślą­sku — LO XIV i Stowarzyszenie Ojczyzny Polszczyzny.

Gratulujemy naszym mistrzom ortografii i trzymamy za nich kciuki w postępowaniu kwalifikacyjnym!