Spotkanie z podróżnikiem

"Wszędzie gdzie jestem, jestem po to,
aby dowiedzieć się, jak sprawy mają się naprawdę"

Arkadiusz Milcarz

W dniu 15 stycznia 2009 r. w Gimnazjum w Siechnicach odbyło się spotkanie 112 zainteresowanych uczniów klas I-III z podróżnikiem, p. Arkadiuszem Milcarzem. Tematem prelekcji była relacja z podróży: Afryka: Maraton Południe - Północ.

Pan Milcarz odbył samotną podróż, która trwała 3 miesiące. Trasa wyprawy przebiegała przez 7 krajów Afryki: RPA, Namibię, Angolę, Demokratyczną Republikę Konga, Kongo, Republikę Środkowej Afryki oraz Czad. Odbył również rejs rzeką Kongo (Zair), który trwał 3 tygodnie. Z rejsu zaprezentował nagrany reportaż filmowy. Za wyprawę został laureatem konkursu "Podróżnik Roku 2004". Prelekcja była wzbogacona o nagrany przez siebie bardzo ciekawy film. Prelegent lokalizował państwa, ich stolice oraz inne odwiedzane miejsca na mapie Afryki. Porównywał wielkość tych krajów z powierzchnią Polski i podawał ich liczbę ludności. Zapoznał uczniów z cechami klimatów, roślinnością, ludnością, budownictwem, transportem i obyczajami Afryki. Opowiadał o spotkanych na trasie wyprawy ludziach i przygodach. Podkreślał różnice warunków życia w krajach Afryki i w Polsce. Nawiązywał również do praw człowieka, w tym praw dziecka. Podkreślał, że w Afryce dzieci, które mają talent, nie mogą go rozwijać, gdyż muszą pracować, aby ich rodzeństwo mogło się uczyć. Zaprezentował zestaw rzeczy, które w plecaku zabiera na wyprawy.

Poinformował uczestników spotkania, że zbiera stare laptopy, które wysyła do Afryki do poznanych w czasie wyprawy ludzi. Zwrócił się z prośbą o przekazanie mu właśnie takich, nieużywanych już komputerów.

Wpisał się do Księgi Pamiątkowej Gimnazjum i zaproponował nieodpłatne spotkanie z młodzieżą szczególnie zainteresowaną poznawaniem świata.