Pierwszy turnus półkolonii Siechnickie Lato 2024 za nami

Pierwszy turnus półkolonii „Siechnickie Lato 2024", za nami.

Półkolonia „Siechnickie Lato 2024", organizowana przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Siechnicach, pod kierownictwem nauczycieli z SP2, to nie tylko czas zabawy, ale także okazja do nauki i rozwoju w duchu profilaktyki.

Dzieci miały okazję uczestniczyć w różnorodnych zajęciach, które wzmocniły ich świadomość na temat bezpieczeństwa, zdrowego trybu życia i wartości społecznych.

Uczniowie przypomnieli sobie zasady ruchu drogowego oraz dowiedzieli się, do kogo należy się zwrócić w sytuacji zagrożenia.

W ramach półkolonii, dzieci wzięły udział w pogadance na temat bezpiecznego spędzania wakacji. Rozmowy te były okazją do zastanowienia się nad różnymi sposobami spędzania wolnego czasu oraz przypomnienia sobie o ważnych zasadach bezpieczeństwa. Dzieci przygotowały listy „Co warto zrobić w wakacje i o czym należy pamiętać?", co pomogło im zaplanować ciekawy i bezpieczny czas wolny.

Uczniowie wzięli udział w wielu kluczowych aktywnościach. Tworzenie znaków drogowych pomogło dzieciom w przyswojeniu ważnych zasad bezpieczeństwa na drodze. Podczas wycieczek dzieci uczyły się prawidłowego zachowania w pociągu oraz bezpiecznego przechodzenia przez ulice. Wykonanie makiety miasta pomogło dzieciom lepiej zrozumieć przestrzeń miejską i jej zasady.

Jednym z ważniejszych punktów programu były zajęcia profilaktyczne pod hasłem „Bądź kumplem, nie dokuczaj”. Uczestnicy dowiedzieli się, jak ważna jest empatia i wzajemne wsparcie. Dzieci nauczyły się rozpoznawać i reagować na przemoc rówieśniczą, co jest kluczowe w tworzeniu bezpiecznego środowiska szkolnego i społecznego.

Półkolonia nie mogłaby się odbyć bez aktywności fizycznej. Dzieci wzięły udział w zawodach lekkoatletycznych, które nie tylko promowały zdrowy tryb życia, ale również uczyły zdrowej rywalizacji i pracy zespołowej.

Dzieci miały okazję wybrać się do kina na inspirującą bajkę pt. „Orzeł i reszta”. Bajka "Orzeł i reszta" była doskonałą okazją do rozmowy na temat ważnych wartości, które pomagają w kształtowaniu zdrowych postaw i radzeniu sobie z problemami. Po seansie dzieci miały okazję podzielić się swoimi wrażeniami i refleksjami.

Drugi tydzień półkolonii obfitował w ciekawe i edukacyjne zajęcia, które nie tylko bawiły, ale także uczyły dzieci wielu przydatnych umiejętności i zasad.

Rozpoczęliśmy tydzień od promowania zabawy bez użycia telefonów. Dzieci uczestniczyły w grach i zabawach integracyjnych, które rozwijały ich kreatywność i umiejętności społeczne. Były to między innymi zabawy ruchowe, gry planszowe oraz warsztaty plastyczne.

Kolejną atrakcją była fascynująca wycieczka na Wrocławskie Lotnisko. Dzieci miały okazję zobaczyć, jak wygląda praca na lotnisku oraz dowiedzieć się, jak przebiega proces odprawy pasażerów i bagażu. Była to nie tylko wspaniała przygoda, ale również okazja do nauki.

Dzieci uczestniczyły w warsztatach profilaktycznych prowadzonych przez Straż Miejską. Dzieci uczyły się udzielania pierwszej pomocy, miały możliwość przejażdżki na koniach oraz oglądały pokaz drona. Była to doskonała okazja, aby nauczyć się ważnych umiejętności i zrozumieć, jak wygląda praca strażników miejskich.

Wraz z przewodnikiem dzieci wybrały się na wycieczkę do Wrocławia, podczas której poszukiwały wrocławskich krasnali, poznawały ciekawostki i legendy związane z miastem. Była to nie tylko świetna zabawa, ale także możliwość poznania historii i kultury stolicy dolnego śląska. .

Dzieci miały okazję uczestniczyć w zajęciach z wykorzystaniem Robotów Photon. Były to interaktywne warsztaty, podczas których dzieci uczyły się podstaw programowania oraz logicznego myślenia poprzez zabawę z robotami edukacyjnymi.

Na półkolonii znalazł się również czas na relaks i zabawy na kąpielisku Laguna. Dzieci miały okazję korzystać z atrakcji wodnych, pływać oraz bawić się na świeżym powietrzu. Była to doskonała okazja do aktywnego wypoczynku i integracji.

Półkolonie zakończyliśmy uroczystym podsumowaniem, na które zaprosiliśmy pana burmistrza Łukasza Kropskiego. Dzieci przygotowały wystawę swoich prac plastycznych oraz występ zatytułowany „Lekcja przepisów drogowych”. Było to nie tylko podsumowanie ich tygodniowej pracy, ale także okazja do pokazania zdobytych umiejętności i wiedzy. Występ dzieci spotkał się z dużym uznaniem, a wizyta burmistrza była dodatkowym wyróżnieniem i motywacją do dalszej nauki i zabawy.