Konkurs Victor

W dniu 6 kwietnia 2009 r. w Gimnazjum nr 29 we Wrocławiu - pomysłodawcy i organizatora odbył się finał I Dolnośląskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych "Victor".

Zakres tematyczny konkursu był interdyscyplinarny i obejmował wiedzę z dziedziny astronomii z 5 przedmiotów: geografii, fizyki, chemii, biologii i matematyki.

W finale konkursu wzięło udział 13 szkół gimnazjalnych z terenu województwa dolnośląskiego. Uczestnicy konkursu odpowiadali na jednakowy dla wszystkich zestaw 38 pytań zamkniętych. Pytania były prezentowane na tablicy interaktywnej, a uczniowie udzielali odpowiedzi przy pomocy zdalnych pilotów.

Zespół Gimnazjum w Siechnicach w składzie:
- Radosław Wnęk kl. II B
- Sebastian Ciupa kl. III A
zajął V miejsce.

Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe oraz mapy obrotowe nieba.

Do konkursu przygotowała uczniów nauczycielka geografii, P. Kazimiera Mucha, gdyż z tego przedmiotu było najwięcej zagadnień. Dodatkowo uczestnicy konkursu wysłuchali ciekawego wykładu dr Zbigniewa Kordylewskiego nt. obserwacji astronomicznych, połączonego z prezentacją multimedialną. Uczniowie obejrzeli również wystawę aparatury służącej do badania Kosmosu.

Wielką niespodzianką było spotkanie z gościem specjalnym, P. Gen. Mirosławem Hermaszewskim, który ciekawie opowiadał o podbojach Kosmosu, a następnie rozdawał autografy. Wybór tematyki I edycji konkursu nie był przypadkowy, bowiem rok 2009 jest Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Jednym z celów konkursu było przypomnienie młodzieży ważnego wydarzenia w dziejach ludzkości - 20 lipca 2009 r. będziemy obchodzić 40 rocznicę lądowania człowieka na Księżycu.

Powiązane osiągniecia