Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa SALAMANDRA

Uczestnictwo uczniów w ekologiczno-kreatywnej przygodzie w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa SALAMANDRA w Myśliborzu w dniach 24-27 stycznia było pełne fascynujących warsztatów, w których dzieci rozwijały swoje umiejętności, zdobywały wiedzę i kształtowały świadomość ekologiczną.

Podczas warsztatów „Segregujesz – Świat ratujesz”, dzieci nie tylko zrozumiały problem śmieci, ale także nauczyły się, jakie konkretne kroki mogą podjąć, aby przyczynić się do ochrony środowiska. Dowiedziały się o korzyściach płynących z recyklingu i sposobach ograniczania ilości odpadów poprzez mądrzejsze wybory konsumenckie.

Na warsztatach „Drugie życie dla słoiczków” dzieci przekształcały słoiczki w piękne świeczki, podkreślając znaczenie ponownego wykorzystania przedmiotów.

Dzieci stworzyły ekologicznych torby z własnoręcznie malowanymi ozdobami, promując osobiste zaangażowanie w dbanie o środowisko.

Podczas fascynujących warsztatów tkackich, dzieci nie tylko odkrywały tajemnice tkactwa, ale również zdobywały świadomość ekologicznego podejścia do tworzenia poprzez korzystanie z przyjaznych dla środowiska materiałów.

Udział w warsztatach przygotowywania mydełek także niosły ze sobą ekologiczne przesłanie, zachęcając dzieci do świadomego korzystania z naturalnych składników i unikania substancji chemicznych w codziennych produktach.

Dodatkowo, uczniowie zdobywali wiedzę na temat ochrony przyrody poprzez warsztaty dotyczące parków krajobrazowych, rezerwatów i ekosystemów, kształtując tym samym ich ekologiczną świadomość.

Wszystkie te zajęcia były uzupełnione 5-godzinnymi warsztatami kreatywnymi, które rozwijały umiejętności aktorskie i kreatywne myślenie uczestników.

Poza warsztatami, dzieci miały dostęp do licznych atrakcji, takich jak ognisko, turniej gier planszowych, bal karnawałowy, warsztaty kulinarne, podchody, wieczór filmowy oraz codzienne zabawy na świeżym powietrzu, co zapewniło im niezapomniany czas pełen różnorodnych doświadczeń i rozrywki.

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich edukatorów z Myśliborza za ich zaangażowanie, cierpliwość i niezapomniane zajęcia. Dziękujemy również opiekunom oraz wszystkim zaangażowanym w organizację, dzięki którym wyjazd był wyjątkowy i pełen pozytywnych doświadczeń.

Działanie realizowane w ramach projektu pt. ,,Ekolekcje w ławce i na trawie", dofinansowanego z,,Programu EKOPRACOWNIA - zielone serce szkoły" ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.