Audycja Wyjazdowa Narodowego Forum Muzyki zatytułowana „Król tańczy!”

12 października, podczas drugiego koncertu edukacyjnego zatytułowanego „Król tańczy!” uczniowie klas młodszych mieli szansę posłuchać o tym, jak wyglądało życie na dworze Ludwika XIV. Muzycy zapoznali dzieci z twórczością genialnego włoskiego kompozytora Jeana-Baptiste’a Lully’ego, który przybył na francuski dwór już jako mały chłopiec. Został on nadwornym skrzypkiem i kompozytorem króla Francji i przez całe życie służył swemu władcy, pisząc dla niego wspaniałe dzieła. Francuski dwór stał się jednym z najważniejszych centrów kulturalnych tamtych czasów. Dynamicznie rozwijająca się sztuka przyciągała uwagę zagranicznych gości i budziła ich podziw. Uczniowie wysłuchali brzmienia i obserwowali technikę grania na tamburynie, klawesynie, flecie poprzecznym, bębnie, skrzypcach, wiolonczeli oraz kastanietach. Zaprezentowano dzieciom ówczesną sztukę, modę i dworskie zwyczaje – była szansa zatańczyć menueta i spróbować dworskich ukłonów. Koncert pokazał małym melomanom, jak ważnymi elementami życia codziennego były taniec i muzyka dla mieszkańców XVII-wiecznej Europy.