Sprawozdanie z Warsztatów Teatralnych 2012/2013 II semestr

Warszaty teatralne nadal trwają!

W II semestrze r.szk. 2012.2013 uzyskaliśmy aklceptację dla Programu Warsztatów Teatralnych przeznaczonych dla młodzieży Gimnazjum im Anny z Przemyślidów w Siechnicach z Oddziałem Zamiejscowym w Św. Katarzynie. Program został przygotowany w oparciu o następny projekt 
"O GODNOŚĆ MOJĄ I TWOJĄ czyli rzecz o tym jak dojrzewamy do tolerancji" 

Projekt zakłada świadome budowanie, podtrzymywanie i utrwalanie niezwykle ważnych WARTOŚCI społecznych w celu zachowania trwałych, pozytywnych relacji rówieśniczych i w najbliższym otoczeniu, szczególnie w rodzinie. Dojrzewanie do tolerancji i akceptacji dla innych odnosi się do trudności dzieci i młodzieży, by rozumieć inność i różnorodność oraz akceptować każdego człowieka, niezależnie od jego tradycji, zwyczajów, także wyglądu i światopoglądu. 

Projekt ten finansowany jest w części z funduszy na realizację Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Siechnice, w części z budżetu Gimnazjum i JOSz ( dowóz młodzieży). Także " Teatr Arka" - Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Arka, ul. Mennicza 3, 50-057 Wrocław postanowił kontynuować prowadzenie Warsztatów Teatralnych dla naszej mlodzieży.

Zakładane cele to kontynuacja poprzednich, zatem:

  • przeciwdziałanie zachowaniom ryzykownym, profilaktyka
  • dostarczenie uczniom propozycji - atrakcyjnej oferty na rozwój indywidualny i społeczny
  • autentyczny pokaz budowania relacji rówieśniczych, grupowych,

Planujemy przygotować:

  1. spektakl profilaktyczny "O GODNOŚĆ MOJĄ I TWOJĄ czyli rzecz o tym jak dojrzewamy do tolerancji" (dwa poziomy * dla dzieci młodszych (15 min.) i * starszych (do 50 min.)
  2. Spektakl przygotowywany wspólnie z uczniami, uczestnikami warsztatów, w oparciu o ich możliwości, oczekiwania i predyspozycje. Planowane jest poruszanie kwestii radzenia sobie z emocjami związanymi z trudnymi sytuacjami życiowymi, spojrzenie na własne problemy z szerszej, egzystencjalnej perspektywy.
  3. Planowana jest organizacja konkursów na najlepsze zdjęcia ze spektakli i prób - wkład własny nauczycieli gimnazjum, szkół podstawowych.
  4. Od kwietnia ruszyliśmy znowu pełną parą:
    • mieliśmy się przygotować do prezentacji naszego spektaklu "Wolę być", który pokazaliśmy w Gimnazjum nr 5 we Wrocławiu ( dla uczniów i rodziców), poprzedzony kilkoma próbami,
    • wzięliśmy udział w XXII Przeglądzie Amatorskich Teatrzyków dziecięcych BOM-BEL 2013, organizowany przez GCK w Siechnicach. Pzregląd trwał od 15 do 16 maja; uzyskaliśmy tam I miejsce w kategorii Gimnazjów - zespół , a uczeń Kacper Karkut, z klasy IIc uzyskał wyróżnienie dla najlepszego aktora przeglądu. Otrzymaliśmy też nagrode rzeczową: mini wieżę firmy Philips

Najbardziej spektakularnym efektem projektu były trzy spektakle (dwa dla młodzieży gimnazjalnej, jeden dla zaproszonych gości, w tym rodziców i najbliższych uczestników warsztatów) oraz spektakle w Gimnazjum nr 5 we Wrocławiu i uczestnictwo w GALI - jako dodatkowa za uzyskana nagrodę w Przeglądzie.

Tegoroczne przedstawienie było trudnym widowiskiem, przede wszystkim dlatego, że młodzież odwoływała się artystycznie do problemów z jednej strony im bliskich, ale bardzo trudnych, ze względu na kłopot dokonywania właściwych wyborów w grupie rówieśniczej. 

"Wolę być" 
autorstwa Roberta Maniaka to widowisko przeznaczone dla uczniów Gimnazjum im. Księżnej Anny z Przemyślidów w Siechnicach, powstał jako wynik wysiłku uczestników Warsztatów Teatralnych, Grupy Teatralnej "ONE i ONI", aktorów Teatru "Arka" we Wrocławiu - Aleksandra Marquezy, Agaty Obłąkowskiej-Woubishet, na bazie projektu przygotowanego przez opiekuna warsztatów: Barbarę Solarek.

Problem ukazany w tekście jest przestrogą skierowaną do młodzieży, wskazującą na to jakie zagrożenia współczesnego świata towarzyszą uczniom w gimnazjum. 

Głównym bohaterem jest ON - młody człowiek, który ustawicznie myśli o tym jakie postawy i zachowania są wskazane dla jego rozwoju. To wesoły młodzieniec, który marzy o miłości i pięknym świecie, "...będziemy tańczyć na dachu, tak wysoko że księżyc za róg złapiesz...będziemy tańczyć do rana nad miastem śpiącym, ...i usiądziemy w fotelu wśród gwiazd.".

Ale wybory, których dokonuje, nie są dla niego łatwe. Na jego drodze i jego rówieśników stoją różnego rodzaju zagrożenia.

Wszystko dzieje się na imprezie u młodej dziewczyny, która nie ma świadomości zagrożeń. Młodzież ulega wpływom, często zmienia zdanie, jest niepewna, nie wszystko co się wokół niej dzieje rozumie. Ciągle jednak bohaterowie oscylują między "być", a "mieć" , ocierają się o wrażliwość i zatracanie wrażliwości, maja wątpliwości czy poważnie traktować życie, "ocierają" się o mieć i być. Ostatecznie młodzi ludzie opowiadają się za rezygnacją z pokus: "Wolę być. Mieć wiarę w CIEBIE i SIEBIE".

Spektakl opiera się o piękną muzykę, stroje - własnoręcznie przygotowane przez młodzież oraz scenografię, którą również współtworzyła młodzież i artyści. 

Aktorzy - reżyser Aleksander Marquezy, autorka choreografii Agata Obląkowska-Woubishet, pracowali w rekordowo szybkim tempie, gdyż zajęcia zaplanowane były tylko do grudnia. 

Organizacja warsztatów, dojazdów, spektaklu i wszystkie sprawy organizacyjne należały do opiekuna warsztatów. Przedstawienie obejrzą uczniowie gimnazjum z klas I, II i III, uczestnicy arsztatów i aktorzy to uczniowie klas I, II. I III. 

Opiekun projektu przygotował:umowę i projekt oraz program w oparciu o ofertę oraz terminarz spotkań, terminarz wyjazdów, nadzorował działania aktorów, wspierał merytorycznie i organizacyjnie zajęcia, opracował dokumentacje niezbędną, zaproszenia, sprawozdania, zorganizował imprezę końcową i zadbał o przygotowanie zdjęć, filmu ze spektaklu, przeprowadził ewaluację, sprawdzając efektywność celów zaproponowanego działania. 
 

Opis - relację przygotowała opiekun 
Warsztatów Teatralnych
- Barbara Solarek

Powiązane strony