Spotkanie z cyklu 7 Wspaniałych - Generał Anders

W dniu 25 kwietnia 2017 roku w Gimnazjum w Świętej Katarzynie odbyło się spotkanie z cyklu 7 Wspaniałych "Generał Anders". Spotkanie miało miejsce w sali lekcyjnej z następującymi klasami: 1f, 3e, 3f, 2e, 1e. 
 

Historyczny projekt "Niezłomni"
(projekt Rady Rodziców w Św. Katarzynie)
 

W listopadzie na naszej pierwszej w lekcji uczyliśmy się o Polskim Państwie Podziemnym i powstaniu warszawskim. Dowiedzieliśmy się, że Polskie Państwo Podziemne działało w latach 1939-1945 pod okupacją Niemców i Sowietów. Na początku zostały utworzone Służby Zwycięstwu Polski z których powstała AK. Powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o godzinie "W" czyli 17:00, oczywiście Niemcy mieli ogromną przewagę nad powstańcami. Najcięższe walki toczyły się w zachodniej dzielnicy Warszawy Woli, niemieckie czołgi spychały powstańców w kierunku Starego Miasta. Niestety podczas powstania hitlerowcy rozpoczęli rzeź ludności cywilnej zginęło około 150 000 cywili. 11 sierpnia 1944 r. Wola upadła. Powstańcy zamknięci na niewielkiej przestrzeni byli ostrzeliwani i bombardowani. Próbowali odbić Stare Miasto, Żoliborz i połączyć się ze Śródmieściem lecz bez efektu. 7 września Niemcy opanowali prawie całą Warszawę i odcięli energię elektryczną w zdobytej elektrowni. Powstańcy długo się jeszcze bronili, lecz 2 października podpisano akt o zakończeniu walk i tym samym powstanie upadło. Nie można zapomnieć też o tym, że w powstaniu brali udział harcerze, dzieci i kobiety. Podobno najmłodszy powstaniec miał 8 lat, a najstarszy 90. W powstaniu nie było podziału na frakcje, wszyscy walczyli ramię w ramię bogaci i biedni, prawica i lewica, profesorowie i studenci.

W grudniu poznaliśmy historię stanu wojennego, Solidarności Walczącej, SW Twierdzy Wrocław i Wrocławia powojennego. Stan wojenny wprowadzono z 12 na 13 grudnia 1981 r. Wtedy na ulice wyszło wojsko i ZOMO. Tłumili oni strajki w zakładach pracy aresztowano działaczy Solidarności. Najczęściej we Wrocławiu manifestacje były tworzone w okolicach rynku i ulicy Legnickiej. 31 sierpnia 1982 r. odbyła się największa manifestacja we Wrocławiu i w Polsce. Wyróżniało ją to, że to uczestnicy natarli na ZOMO, zmuszało to milicję do kilkukrotnych ustępstw i panicznej ucieczki przed tłumem. Dużo też było strajków studentów w Radomiu, Lublinie i Warszawie.

ZOMO stosowało różne metody zwalczania strajków: armatki wodne, gaz łzawiący, gumowe pałki i inne narzędzia, ale manifestanci potrafili się bronić, niekiedy z okien wylatywały słoiki, butelki, metalowe kulki, a nawet pralki. Stan wojenny zakończył się w 1983 r.

W lutym zaś uczyliśmy się o Żołnierzach Wyklętych. Żołnierze Wyklęci walczyli z NKWD jeszcze przed zakończeniem II wojny światowej. W grupach było około 180 tys. żołnierzy. Chyba najbardziej znanymi "niezłomnymi" są: Witold Pilecki i Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka". Wszyscy powinni znać historię Pileckiego, który był ochotnikiem do Auschwitz, a Łupaszka był dowódcą 5. Wileńskiej Brygady AK, do której należała też Danuta Siedzikówna "Inka". Nie można zapomnieć również o innych np. Nilu, Roju, Olechu i Lalku. Wszyscy oni zginęli straszną śmiercią. 
 

Michał Landzwojczak, 3f