Nazywam się Magdalena Ławska jestem uczennicą klasy 1A Gimnazjum im. Ks. Anny z Przemyślidów w Siechnicach.
Szermierkę, a dokładnie floret, uprawiam od września 2009 roku w Klubie Szermierczym "Wrocławianie" pod okiem wspaniałych trenerów i wychowawców Pani Małgorzaty Biegańskiej oraz Pana Fechtmistrza Krzysztofa Głowackiego. Do klubu trafiłam jak to zwykle z dziećmi bywa za namową taty.
Szermierka, parę słów o niej. W skład szermierki wchodzą trzy konkurencje: szpada floret i szabla. Zawodnicy uprawiający szermierkę wybierają jedną z nich. Szpada i floret są broniami kolnymi to znaczy, że trafienia zadaje się czubkiem broni za pomocą pchnięcia, natomiast szabla jest bronią sieczną, którą trafienia zadaje się poprzez cięcia, jednak można trafić przeciwnika również za pomocą pchnięcia. Każda z konkurencji szermierczych różni się też między sobą polem trafienia przeciwnika. We florecie punkt zdobywa się trafiając przeciwnika w tułów bez ramion, głowy i nóg. W szabli polem trafienia jest ciało od pasa w górę, natomiast w szpadzie polem trafienia jest całe ciało "od czubka buta po czubek głowy". Walka toczy się na planszy szermierczej o szerokości 1m do 1,5m i długości 14m. Podczas walki zawodnik nie może wyjść po za linię końcową. Takie wyjście oznacza przyznanie trafienia przeciwnikowi. W walkach używa się aparatów szermierczych, które sygnalizują zadanie trafienia za pomocą kolorowych lamp. Walka szermiercza w zależności od wieku zawodników trwa 3 rundy po 2 minuty (dzieci i młodzicy) pozostałe kategorie wiekowe walczą 3 rundy po 3 minuty, walka może też się zakończy po zadaniu przez jednego z zawodników 8, 12 lub 15 trafień (w zależności od kategorii wiekowej) przed upływem czasu. W walkach obowiązuje strój szermierczy posiadający atest bezpieczeństwa.
Moje treningi. Jak już wspomniałam we wstępie bronią którą władam jest floret. W pierwszym sezonie treningi odbywały się dwa razy w tygodniu po 60minut i polegały w większości na zabawach ogólnorozwojowych z elementami szermierki. Kolejny sezon to już były trzy treningi tygodniowo, dwa po 60 minut i jeden 90minutowy. Na tych treningach zaczęłam poznawać elementy walki szermierczej to znaczy pracę nóg szermierza, natarcia i zasłony szermiercze oraz wszystkie inne tajniki, a wszystko podczas lekcji indywidualnych z trenerem , ćwiczeń zwanych strumieniami oraz walk treningowych. Obecnie trenuję pięć razy w tygodniu po 120minut. Soboty i niedziele to najczęściej dni zawodów szermierczych. Tak więc od trzech lat szermierka wypełnia mi wszystkie wolne chwile. Czas w ciągu tygodnia podzieliłam między zajęcia szkolne oraz treningi w klubie.
Moje starty w zawodach. Gdy zaczynałam swój udział w zawodach tato powiedział mi, że droga do zwycięstwa jest bardzo trudna i kręta, na której na zawodnika czeka wiele ciężkiej, mozolnej pracy. Za nim przyjdą pierwsze sukcesy sportowe, najpierw trzeba będzie przeżyć wiele porażek. Te słowa, wypowiedziane przez mojego tatę, do dzisiaj pozwalają mi przetrwać chwile słabości i zwątpienia. Zwycięstwo odniesione w rywalizacji sportowej dodaje mi wiary we własne siły i umiejętności. Porażka natomiast uczy pokory lecz przede wszystkim pokazuje mi moje słabe strony i mobilizuje do jeszcze cięższej pracy nad sobą. Przez trzy lata startów w zawodach zarówno tych międzynarodowych jak i ogólnopolskich wielokrotnie było mi dane stawać na podium , na wszystkich jego stopniach od najwyższego do najniższego. Jednak za największy mój sukces w kategorii dzieci uważam zajęcie 12 miejsca podczas największego i najlepiej obsadzonego turnieju szermierczego na świeci dla dzieci do lat 15 czyli "Challenge Wratislavia". W zawodach tych startują zawodnicy z ponad 20 krajów reprezentujących pięć kontynentów.
Moje sukcesy w sezonie 2014/2015. Obecnie jestem członkinią dolnośląskiej kadry wojewódzkiej młodzika we florecie. W chwili obecnej zajmuję III miejsce na liście klasyfikacyjnej floretu dziewcząt do lat 13 Polskiego Związku Szermierczego (roczniki 2001-2002). Najlepsze starty to: I miejsce w turnieju indywidualnym i drużynowym podczas Wrocławskiej Olimpiady Młodzieży Wrocław 2014r. I miejsce w turnieju indywidualnym floretu dziewcząt podczas 23 Międzynarodowego Turnieju Szermierczego Hoppel-Poppel-Görlitz 2014. II miejsce i tytuł Wicemistrzyni Województwa Dolnośląskiego podczas Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików we florecie dziewcząt (roczniki 1999-2000-2001) Wrocław 2014. III miejsce w turnieju indywidualnym floretu dziewcząt podczas Europejskiego Festiwalu Szermierki VIII Memoriał Fechtmistrza Jana Nowaka Poznań 2014. III miejsce w Międzynarodowych Mistrzostwach Niemiec Środkowych w turnieju indywidualnym floretu dziewcząt (roczniki 2000-2001) Drezno 2014. V miejsce (szeroki finał) w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Młodzika we florecie Żnin 2014 (roczniki 2000-2001-2002). VIII miejsce (szeroki finał) w I Pucharze Polski Juniora Młodszego w turnieju indywidualnym floretu kobiet (roczniki 1998-1999-2000-2001) - Wrocław 2014. Ten ostatni wynik jest szczególnie dla mnie cenny, bo został osiągnięty podczas walk z zawodniczkami znacznie bardziej doświadczonymi niż ja. Dodał mi on wiary w to, że praca jaką wykonujemy wraz z trenerami ma sens i prowadzi mnie do obranego celu.
Szermierka stała się moim sposobem na życie.
Magdalena Ławska