Osiemnastego stycznia kilkunastu osobowa grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką pani Iwony Gordziewicz oraz pani Elżbiety Chyży miała przyjemność odwiedzić Wrocławskie Muzeum Archidiecezjalne i wysłuchać dwóch J. S. Bacha ( gambowa nr 3 g-moll i skrzypcowa e-moll ) w wykonaniu pani Doroty Pindur ( skrzypce) oraz panów Jakuba Kruka (wiolonczela) i Pawła Jabłczyńskiego (kontrabas), która niestety moim zdaniem nie zrobiła wrażenia na wymagających gimnazjalistach.
Wszyscy niecierpliwie wyczekiwali występu jednego z najbardziej cenionych chórów we Wrocławiu, który zdobył sporo znaczących nagród w konkursach muzycznych - Chóru Gospel "Wratislavia". Zespołów ubranych w czarne garnitury chłopców z Elektronicznych Zakładów Naukowych pod kierunkiem Pana Macieja Wojciechowskiego, moim zdaniem nieco ożywił publiczność, zainteresował ją. Cała widownia zaintrygowana muzycznymi popisami "Wratislavii" czekała na więcej, aż tu nagle koniec - ukłony, oklaski. Nastąpił tak zwany niedosyt i niedoczekanie czegoś naprawdę wpadającego w ucho. Muszę przyznać, że podobały mi się nowocześnie wykonane kolędy polskie i pieśni zachodnich ludów, ale to wszystko nie było muzyką Gospel, wykonanie pozostawiało wiele do życzenia i zabrakło, tzw. "hitu", który mógłby być piosenką końcową, puentą całego występu. Podsumowując, wydaje mi się, że Chór "Wartislavia" jak i jego poprzednicy byli na dobrej drodze do tzw. "zachwycenia publiczność", lecz niestety nie udało im się. Uważam jednak wieczór za wyjątkowy udany z powodu podziwiania bardzo bogatego zbioru zabytkowych monstrancji oraz obrazów o tematyce sakralnej znajdujących się na terenie muzeum. Szczególnie zainteresował mnie wykład pani Elżbiety Chyży na temat krucyfiksów i pierwszych zapisów nutowych - nemów.
Wracając podziwialiśmy piękno oświetlonego wieczornym blaskiem latarni Ostrowa Tumskiego oraz słynny most z kłódkami zakochanym. Nie zabrakło tez grupowej sesji zdjęciowej. Ten wieczór był udany!
Monika Kwiatkowska