FRIDA KAHLO I DIEGO RIVERA. POLSKI KONTEKST

"FRIDA KAHLO I DIEGO RIVERA. POLSKI KONTEKST"

23.10.2017r. uczniowie z klas drugich i trzecich gimnazjum, wybrali się do Poznania, razem z nauczycielką plastyki i zajęć artystycznych, panią Elżbietą Chyży, żeby zobaczyć wystawę Fridy Kahlo i Diega Rivery, odbywającą się w poznańskim Centrum Kultury Zamek. Obrazy tych znanych i cenionych artystów z Meksyku znalazły się w Polsce po raz pierwszy, także była to niesamowita okazja. Dodatkowo podczas wystawy można było dowiedzieć się jaki był polski kontekst w życiu twórców.

Zacznę może od tego, jaki właściwie był ten polski kontekst. Dowiedzieliśmy się podczas zwiedzania wystawy, że Frida miała bardzo bliskie relacje z artystkami polskiego pochodzenia, na przykład Bernice Kolko, która była fotografką (zdjęcia jej autorstwa również mieliśmy okazję podziwiać), a także Fanny Rabel, jedną z jej czterech uczniów. Przejdźmy więc do samej wystawy. Obrazy Fridy, w większości przedstawiały ją samą, z nieco przerysowanymi cechami swojego wyglądu (połączone brwi, jaskrawe usta, dziwacznie upięte włosy, wyniosła postawa). Mimo jaskrawej, intensywnej kolorystyki w jej dziełach widać ogromny ból, który towarzyszył jej przez całe życie.  Natomiast dzieła jej męża były zupełnie inne, wpasowywał się w różne nurty sztuki, takie jak surrealizm czy kubizm. Rysował także portrety swoich kochanek i malował wiele obrazów na zamówienie. Widzieliśmy między innymi mural namalowany dla Rockefellera. W jednej z sal oglądaliśmy krótkie, dokumentalne filmy z życia artystów.

Poznańska wystawa jest kolekcją dzieł  Jacquesa i Natashy Gelmanów, a także prac z kolekcji prywatnych i muzeów w Meksyku, Niemczech i Polsce.

Naprawdę warto było ją odwiedzić, jest  niesamowita i niepowtarzalna.