Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem przez Ministra Cyfryzacji, Ministra Edukacji, Rzecznika Praw Dziecka, polskiej Prezydencji w Radzie UE oraz Centrum Nauki Kopernika.
Szczegóły projektu: https://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html
W ramach DBI, czyli Dnia Bezpiecznego Internetu Szkoła Podstawowa nr 2 w Siechnicach podjęła szereg działań na rzecz promowania bezpiecznego korzystania z Internetu. W innowacyjny sposób podeszliśmy do tematu wykorzystując roboty Photon i Ozoboty. Propagowaliśmy działania dotyczące bezpiecznego serfowania po Internecie.
W ramach Happeningu: Tygodnia Robotycznego, uczniowie z klas 4-8 mierzyli się w różnych zadaniach, m.in. w Quizie, pt. „Niebezpieczne zachowania w Internecie”. Roboty Ozobot posłużyły nam do kodowania odpowiedniej trasy w formie odpowiedzi na pytania dotyczące profilaktyki, m.in.: „Co zrobić jak nas ktoś zaczepia w Internecie”, „Z jakim rozszerzeniem najczęściej występują wirusy w przesyłanych plikach?” itd.
Szczegółowa relacja:
Szkoła również miała możliwość uczestniczenia w przedstawieniu Teatru Regeneracja, spektaklu, opartego na motywach Hobbita, który poruszał istotne problemy współczesnego świata – cyberprzemoc, hejt w sieci oraz bezpieczne korzystanie z mediów.
Roboty Photon i Quiz dotyczący „Niebezpiecznych zachowań w Internecie” również był wykorzystany podczas popołudniowego spotkania dotyczącej międzypokoleniowej przygody. W trakcie integracji pokoleniowej, dzieci pokazywały nowinki technologiczne: Okulary VR i Roboty Photon.
Klasa 6b i 6d, 6 marca, wzięła udział w lekcji on-line, organizowanego przez Polskie Centrum Programu Safer Internet pt. „Przemoc i cyberprzemoc rówieśnicza – jak ją rozpoznać i jak reagować?”. Inne klasy przyjrzały się problematyce i pozytywnemu wykorzystaniu zasobów Internetu korzystały z multimedialnych materiałów edukacyjnych opracowanych przez FDDS i NASK.
Klasy 1-3 wraz z wychowawcą zaangażowali się w konkurs grupowy stwórz lapbooka dotyczącego bezpieczeństwie w sieci. Uczniowie klas 4-8 mieli okazję zaprezentować swoją kreatywność w konkursie indywidualnym, który miał na celu zaprojektowania plakatu pt. „Netykieta – przedstaw zasady zachowania w sieci”.
Wszystkie te działania w przystępnej i angażującej formie uwrażliwiły uczestników na te zagrożenia, skłaniając do refleksji nad kultura komunikacji w Internecie. Innowacyjne podejście miało nie tylko wymiar profilaktyczny ale spełniało ważną rolę wychowawczą pomagając kształtować właściwe postawy i świadome korzystanie z technologii cyfrowych.
Koordynator Szkolny DBI:
Gabriela Drwal
Nauczyciele zaangażowani w przedsięwzięcie:
Agnieszka Haber
Agata Suty
Jagoda Dusza
Kamila Kłak
Witold Szymański