Wratislavia Cantans w Lubiążu

W dniu 8 września 2010 r. miałem przyjemność brać udział w koncercie muzyki cerkiewnej. Wspaniałe widowisko odbyło się w Lubiążu, w godzinach popołudniowych. Muzyka cerkiewna posiada w sobie niesamowity czar i magię, której uczniowie naszego gimnazjum mogli doświadczyć osobiście. Do wykonania tej muzyki potrzebny jest najdoskonalszy ze wszystkich instrumentów, czyli ludzki głos. Swoje wokalne zdolności zaprezentował nam chór męski Credo z estońskiego Tallina. Co ciekawe jego członkowie są uczniami Szkoły Muzycznej im. G. Otsa w Tallinie. Mimo, że są bardzo młodzi, mimo to nadzwyczaj wrażliwi na sztukę . Wspólnie z koleżankami i kolegami miałem przyjemność brać udział w czymś niemal mistycznym. Całość dopełniał fakt, iż śpiew młodych artystów usłyszeliśmy w przepięknej barokowej sali. Oprócz możliwości wysłuchania koncertu zwiedziliśmy również opactwo cystersów, którego historię przybliżył nam, będący skarbnicą wiedzy, przewodnik.

Wycieczka bardzo nam się podobała. Gorąco polecam muzykę cerkiewną wszystkim tym, którzy chcą posłuchać czegoś pięknego i zarazem egzotycznego.

Kamil Gaweł z 3 b