Odzyskanie niepodległości - apel

Szkolne obchody 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 

Szkoła jest miejscem, w którym młodzi ludzie uczą się poczucia dumy z historii swojego kraju. W naszej szkole odbyła się otwarta lekcja historii. Przypomnieliśmy zebranym, że po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję i długiej niewoli Polska odzyskała niepodległość. 

11 listopada to dzień ważny w naszych dziejach narodowych, dlatego też uczniowie naszego gimnazjum obchodzili go w sposób szczególny. Uroczystą inscenizację historyczną pod nazwą "Dotknij Niepodległości", zorganizowały wspólnie klasy 2B i 2C wraz z wychowawcami Panią Katarzyną Bocian - Woźniak i Panią Barbarą Martyną. W uroczystości udział wzięli wszyscy uczniowie i nauczyciele. Z dumą zaśpiewaliśmy Polski Hymn Narodowy.

Nasi uczniowie upamiętnili rocznicowe wydarzenia w szczególny sposób. Dzięki multimediom mogliśmy zobaczyć w auli, na dużym ekranie zdjęcia, mapy, reprodukcje, wystąpienia i dokumenty. 

Usłyszeliśmy wspaniałe wiersze (w wykonaniu min. Agaty Ciróg, Dominiki Zahajkiewicz, Żanety Gabor ) i pieśni patriotyczne (w wykonaniu min. Magdaleny Przerady, Agnieszki Ławickiej, Katarzyny Macyszyn, Justyny Ołdak, ) oraz dźwięki płynące z pianina ("Rozkwitały pąki białych róż", wyk. Magdalena Przerada) i akordeonu ("Marsz, Marsz Polonia", wyk. Szymon Fiałkowski). 

W postać Józefa Piłsudskiego wcielił się Wiktor Świętoń, zaś pozostali chłopcy w mundurach żołnierskich godnie prezentowali Pierwszą Kompanię Kadrową, czyli Oddział wojskowy powstały w Krakowie 3 sierpnia 1914 r. którego zadaniem była demonstracja polskiego czynu zbrojnego i wywołanie powstania . 

Uczniowie dowiedzieli się czym były Legiony Polskie, Drużyny Strzeleckie, Polowe Drużyny Sokoła oraz inne organizacje paramilitarne działające przed I wojną światową. Występujący wiarygodnie odegrali swoje role pokazali, ze szansy danej przez historię Polacy nie zmarnowali i aktywnie przystąpili do przejmowania władzy na ziemiach polskich okupowanych przez państwa centralne. 

Atmosferę tej wyjątkowej chwili, która i nam się udzieliła tak opisywał Jędrzej Moraczewski: "Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni. (...) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości." 

Listopad 1918 r. był dopiero początkiem budowy niepodległej Polski i początkiem walki o jej granice. 

W Oddziale Zamiejscowym w Św. Katarzynie dnia 24.11.08 r. uroczyście obchodziliśmy 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji grupa teatralna ze Św. Katarzyny (złożona z 23 osób) zaprezentowała widowisko wykorzystujące fragmenty dramatu "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego. Ilustracją muzyczną omawianej prezentacji była pieśń do słów Karola Wojtyły, a podświetlona dekoracja: wielki orzeł symbolizujący godło Polski z zerwanymi okowami, dopełniała patriotyczny charakter przedstawienia.

Reżyserami akademii były: Dorota Bronowicka i Danuta Kowalczyk, nauczycielki Oddziału Zamiejscowego w Św. Katarzynie. Spektakl, choć trudny, bardzo podobał się publiczności, zadziwiła dojrzała interpretacja wygłaszanych przez artystów tekstów.