Grupa rekonstrukcyjna 1SBS generała Sosabowskiego

Dnia 3 listopada 2011r. zaszczyciła naszą szkołę grupa rekonstrukcyjna Pierwszej Samodzielnej Brygady Spadochronowej generała Sosabowskiego. Świetnie zobrazowali czym się zajmują, będąc w tej organizacji, oraz pokazali namacalnie broń której używali Polscy Spadochroniarze. Opowiedzieli także o działaniach tej Brygady podczas drugiej wojny światowej. Polska Brygada Spadochronowa zrekrutowana w Szkocji, przez Generała Stanisława Franciszka Sosabowskiego, brała udział w największej operacji powietrzno-desantowej II wojny światowej, noszącej kryptonim "Market-Garden".

Desant Polaków odbył się w trzech rzutach, w dniach 17-24 września pod miejscowością Driel. Rzut spadochroniarzy poniósł straty, gdyż Polacy lądowali na głowach Niemców, którzy otworzyli ogień do będących jeszcze w powietrzu spadochroniarzy. W czasie kilkudniowej walki Polacy ponieśli wielkie straty, zwłaszcza podczas przeprawy przez Ren. 26 września brygada została wycofana do Anglii w celu uzupełnienia strat wynoszących 23% stanu osobowego. Ostatecznie bitwa o Arnhem została przegrana gdyż aliantom nie udało się zdobyć ostatniego z mostów.

Grupa rekonstrukcyjna 1SBS spotyka się w miejscach bitew i starają się je odtwarzać.