Działania Koła Przyrodniczego
W klasie 1 E podczas zajęć koła przyrodniczego rozmawialiśmy o szkodliwym wpływie dzikich wysypisk śmieci na środowisko. Zrobiliśmy eksperyment, który zobrazował to zjawisko. Na podwójnym papierowym ręczniku rozłożyliśmy skrawki bibuły, które symbolizowały śmieci. Potem spryskaliśmy je wodą, która była "deszczem". Po ściągnięciu pierwszej warstwy ręcznika zauważyliśmy, że barwnik z bibuły przeciekł przez jedną warstwę ręcznika na drugą - tak, jak z wodą deszczową spływają trujące substancje powstające na dzikich wysypiskach i wnikają do gleby, powodując skażenie. Na drugim kawałku papierowego ręcznika rozłożyliśmy folię i ponownie położyliśmy ręcznik ze skrawkami bibuły, powtarzając spryskiwanie. Po ściągnięciu pierwszej warstwy zauważyliśmy, że folia nie przepuściła barwnika i zabezpieczyła warstwę spodnią. Podobnie jest z legalnymi wysypiskami - ziemia pod nimi jest zabezpieczona specjalną płytą lub folią, a woda deszczowa spływająca po odpadkach jest zbierana w specjalnych zbiornikach i nie wnika do gleby.
Działanie realizowane w ramach projektu, pn. ,,Ekolekcje w ławce i na trawie" dofinansowanego z programu,, EKOPRACOWNIA - zielone serce szkoły" ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i Narodowego Funduszu